Gunnar Aarma on soovitanud prillid lihtsalt nurka visata, kuna need ei lahenda silmade probleeme. Silmade heaolu oleneb tema sõnul toitumisest, ainevahetusest, lihastoonusest ja närvide korrashoiust. Inimesed, kes tahavad oma nägemise kogu elu vältel korras hoida, peavad täitma mitte ainult silmade hügieeni nõudeid, vaid ka hoolitsema selle eest, et kogu organism oleks terve. Nii nagu enamiku elundite haigestumiste puhul kannatavad silmad, nii kannatab organismi üldseisund nägemishäirete puhul.
Alljärgnev on refereeritud Gunnar Aarma raamatust "Saada õnnelikuks".
Refraktsioonihäired ja funktsionaalsed nägemisevaegused on enamikus põhjustatud pingetest silmalihastes. See ei tarvitse olla üldse füüsiline pinge, sest ka vaimne pinge põhjustab lühinägelikkust ja kaugelenägevust ning teisi selliseid vaevusi.
Aarma soovitab silmade tervisele mõeldes aeg-ajalt silmi sulgeda ning keskenduda energia säilitamisele, samuti vanade joogide harjutusi, sh päikesevanne, massaaži, pesemist, käte hoidmist silmadel ja teisi harjutusi.
Kui teed silmadega pidevat lühikesele distantsile fokuseerivat nõudmist tegevust teed, näiteks oled arvutis või loed raamatut, siis on soovitav iga paari tunni järel 5-10 minutit hoia silmad suletud või vaata kaugusse. See kõrvaldab silmadest pinge ja võimaldab silmalihastele lõõgastust.
Veel parem on Päikese, Kuu või tähtede keskendunud vaatamine,
selle asemel, et niisama silmapiirile vaadata. Seda väidet on isegi teadlased katsetega tõestanud, kes peavad hiilgavasse valgusesse või esemesse vaatamist silmade toonikumiks. Silmad vajavad
valgust.
Tahaks natuke hoiatada järgmise harjutuse eest - eriti päikese vaatamise eest, kogu selle rohkem infot enne kui alustad selle praktiseerimisega! Aga toon harjutuse siiski ära sellisel kujul, nagu raamatus esitatud.
Päikese ja kuu vaatamine. On tuntud tõde, et päikesekiirtel on nii stimuleeriv kui ka raviv mõju ning silmadele on see tervistav. Päikest vaadatagu avatud silmadega, aga silmad peavad olema lõõgastunud. Üksisilmi ja pingutatult vahtida ei tohi. Kui tulevad pisarad, tuleb lõpetada. Päikese vaatamiseks on parim aeg päikesetõusu ja loojangu aeg. Alustada tuleks 1-2 minutist. Haiged ja nõrkade silmadega inimesed peaksid alustama vaatmisega päikese suunas, mitte otse päikesesse. Mingil tingimusel ei tohi päranisilmi ja pikemat aega vaadata keskpäeva päikesesse. Joogid väidavad, et õigesti tehtud päikese vaatamise harjutused parandavad märgatavalt nägemist.
Kuu ja tähtede vaatamine on lihtne ja täiesti ohutu. Seda võib teha selgetel öödel. Et hoiduda silmade ja kaela ülepingutamisest, peaksid vaadeldavad objektid asuma umbes 4-5 kraadise või veelgi väiksema nurga all.
Tsentraalne fikseering silmade puhastamiseks. Proovi vaadata 40-50 cm kaugusel asuvat küünlaleegi tippu minuti vältel, nii et silmi ei pilguta. Asendi võib valida omale mugava, kuid tähtis on, et selg on sirge.
Pärast mõnekuulist leegile keskendumise harjutamist võib hakata vaatlema veepinda. Selleks sobib vesi kausis või merepinnal. Võib keskenduda välisvalguse peegeldusele veepinnal. Ruumis võib kasutada kunstlikku valgust. Peegelduv valgus ei tohiks olla liiga tugev, sest see harjutus peaks avaldama närvisüsteemile rahustavat toimet.
Veel neli hajutust silmade tugevdamiseks:
1. Nina vaatamine. Istu mugavalt, hoia selg ja kael sirged ja koonda vaade silmaotsale. Hoia 1-2 minutit, seejärel sulge silmad. Korda paar korda enne pikemat puhkust.
2. Kulmude vaatamine. Koonda silmavaade kulmude vahele, hoia 1-2 minutit. Järgneb silmade sulgemine ja puhkus.
3. Parema õla vaatamine. Hoia selg ja kael sirge ja pea paigal. Koonda vaade paremale õlale. Hoia 1-2 minutit. Järgneb silmade sulgemine ja puhkus.
4. Vasaku õla vaatamine. Sama, mis eelmises harjutuses, kuid silmad suuna vasakule õlale. Pärast harjutust sule silmad.
Kõiki neid harjutusi võib teha eraldi või ka kombineeritult.
Silmade massaaž. Silitamine, vibreerimine, pressimine, käte pealepanemine ja kerge muljumine avaldab vereringele ja närvilõpmetele toniseerivat mõju.
Silmade kümblemine. Külma veega kümblemine tõstab toonust ja ergutab. Kasta silmad 3-4 korda külma vette või läigata käega mõned korrad külma vett avatud silmadele.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar
Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.